آیین چهارشنبه سوری روی دور باطل

آیین چهارشنبه سوری روی دور باطل/ سنتی که زیر بار خرافات رنگ باخت
 آیین سنتی چهارشنبه سوری به عنوان یکی از آیین های باستانی ایرانیان مطرح بوده که اکنون با گذشت از نسلی به نسلی دیگر، خرافاتی به آن اضافه شده است که رنگ و بوی اصلی خود را از دست داده است.
  آیین چهارشنبه سوری، برگزاری یک جشن بهاری است که با روشن کردن آتش در استقبال از بهار برگزار می شده اما این سنت دیرینه که برای دفع شر و بلا بوده است در میان خرافات رنگ باخته و با ترقه بازی و برخی دیگر اقدامات همراه شده است و جالب اینجاست نسلی به این خرافه ها روی آورده اند،‌ که به کل برخی سنتها را خرافه و حتی بسیاری از آنها احکام دین را نیز خرافه می دانند.

ایرانیان در گذشته، جشن‌ های متفاوتی ‌داشتند که مهمترین آنها جشن نوروز بوده است که 10 روز ‌آخر سال مراسمی را برگزار می کردند.

این 10 روز که به دو دسته تقسیم می شود، معروف به پنجه‌ بزرگ و پنجه کوچک است و در این 10 روز، کارهای ‌مختلفی انجام می‌ دادند.

برگزاری آیین چهارشنبه سوری هم یکی از آیین هایی است که در روزهای پنجه برگزار می شود.

ایرانیان باستان بر این عقیده بودند که ارواح در این 10 روز به زمین می ‌آیند و سری به خانواده‌ خود می ‌زنند. خانواده ‌ها نیز برای نشان دادن راه خانه و اینکه ارواح راه خانه‌ خود را گم نکنند، آتش روی پشت بام روشن می‌کردند که در اصطلاح به آن "آتش روی بام کردن" می‌ گویند. بعدها این آتش از روی پشت بام‌ها به کوچه‌ها و محل‌ها‌ آمد.

‌آداب اصلی چهارشنبه‌ سوری در سراسر ایران یکسان بوده و طی سالیان متمادی تنها در برخی شهرها آداب کوچکی به آن افزوده‌ شده است.

اما اصل بر این بوده که مردم از روز قبل چهارشنبه هیزم جمع ‌آوری می ‌کردند و خورشید که غروب کرد، توده ‌های هیزم را به آتش می‌ کشند و شعر معروف "زردی من از تو، سرخی تو از من" یا "سرخی تو به روی من، زردی من به جون دشمنانم" را می‌خوانند.

مردم با انجام این کار معتقد بودند ناخوشی ها و بدی های خود را به آتش سپرده و به استقبال سلامتی و خوشی می روند و اینگونه سالی نیک را برای خود رقم می زدند.

کار جالبی که پس از برگزاری این آیین انجام می دادند، جمع آوری خاکستر و دور ریختن آن بوده که به شکل خاصی انجام می شد.

مرسوم بوده کسی که خاکستر را دور می‌ریزد، باید در بزند و اهل خانه بپرسند، کیست؟ او جواب می‌دهد، منم. می‌پرسند، از کجا آمدی؟ او در پاسخ می گفته از عروسی. می‌پرسند، چه آوردی؟ او می‌گوید، تندرستی.

ریختن اسپند روی آتش چهارشنبه سوری نیز از دیگر رسوماتی است که در برخی شهرها رواج داشته که برای دوری از چشم زخم با خواندن جملاتی به صورت شعر بوده است.

عباراتی مانند "بترکه چشم حسود" و "ندیده منافق چه بیرون و چه داخل"، "شبنه زا، یکشنبه زا، دوشنبه زا و ... جمعه زا"، "چشم زاغ و چشم بد" یا "اسپند دونه دونه، اسپند سی‌وسه دونه" و "بترکه چشم حسود و بیگانه" که البته در امروز نیز دیده می شود ریشه در برخی آیین های سنتی گذشتگان دارد که به نسل امروز ارث رسیده است.

همچنین ایرانیان باستان بر این عقیده بودند که آتش چهارشنبه سوری را نباید خاموش کرد بلکه باید به گونه ای باشد تا خودش خاموش شود.

آجیل لرک

از دیگر برنامه هایی که در این روز برگزار می شده، توزیع آجیل مخصوص متشکل از هفت مغز مقوی شامل مغز گردو، بادام، کشمش، پسته، انجیر، خرما، فندق، تخمه، ‌تکه‌های نبات و نارگیل بوده و کسی که مشکلی داشته، این مغزها را فراهم و به ‌عنوان نذر ‌بین دیگران توزیع می‌کرده است.

‌البته این آجیل در میان زرتشتیان تقدس ‌زیادی دارد، کسی که این آجیل را تمیز می‌کند باید از هر گونه آلودگی پاک باشد و تخمه آن را با آتش چهارشنبه‌ سوری آماده می ‌کند.

پختن آش در میان زنان روستایی نیز در این روز مرسوم است که از گذشته دیرباز مردم در این روز با پختن آش رشته بعد از اجرای آیین گرد هم جمع می شدند.

همچنین با استفاده از زغال به جا مانده از آتش، سیب زمینی های کوچکی را زیر آن جمع می کردند تا پخته شود که به گویش یزدی به آن "سیب کلوخک" گفته می شود.

اما آنچه که معلوم و مسلم است که این آیین مربوط به قشرو فرقه و دین خاصی نیست بلکه ایرانیان باستان این آیین را به نیکی و با آرامش برگزار می کردند.

آیینی که امروزه با استفاده از برخی روش ها و رفتارهای انحرافی در حال آسیب زدن به ریشه فرهنگی ملت است و هرساله خسارات و صدمات جبران ناپذیری را به جامعه تحمیل می کند، آینی خرافی و من درآوردی است.

آنچه بیش از این مهم است، عبرت نگرفتن ما انسان ها از این حوادث است. این آیین در حال حاضر روی دور باطل افتاده و سال به سال زیر سایه خرافات و سنت های غلط رنگ می بازد.

منبع: خبرگزاری مهر

/ 0 نظر / 16 بازدید